Dieta w leczeniu bariatrycznym

W ofercie Apteczki Mądrali znajdą Państwo preparaty, które pomogą wesprzeć organizm po operacji usunięcia części żołądka. Dzięki nim powrót do zdrowia będzie łatwiejszy, a ciało zyska odpowiednie wsparcie podczas dochodzenia do siebie po zabiegu chirurgicznym. Codzienne przyjmowanie różnego rodzaju specyfików może wielu osobom kojarzyć się z przykrym obowiązkiem. W przeciwieństwie do konkurencyjnych firm, suplementy dostępne na naszej stronie wyróżnia opatentowana technologia, która pozwala na wchłanianie rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A, D, E, K, przyswajanie których jest zaburzone po operacjach bariatrycznych, formuła suplementu dostosowana jest do potrzeb organizmu po operacjach bariatrycznych, oraz, co najważniejsze mają potwierdzone działanie kliniczne.

Zmniejszenie żołądka to niezwykle inwazyjna metoda walki z otyłością, dzięki której można stracić na wadze oraz pozbyć się zagrażającej życiu i zdrowiu nadwagi. Podczas operacji usuwana jest część żołądka, dzięki czemu pacjent szybciej odczuwa sytość po posiłku, co sprawia, że zaczyna stopniowo tracić na wadze. W związku z tym, że operacyjne leczenie otyłości jest trudne w przeprowadzeniu, a przy tym, jak każdy inny poważny zabieg, obciążające dla organizmu, aby dojść do dobrej formy, konieczne jest zadbanie o właściwe odżywienie organizmu. Ponieważ dieta po zabiegu bariatrycznym jest znacznie ograniczona zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym, niezbędne podczas jej trwania jest przyjmowanie właściwych suplementów.

Spis treści

Wskazania do operacji
Przygotowanie do zabiegu zmniejszenia żołądka
Przeciwskazania
Dieta po zabiegu
Leczenie otyłości a cukrzyca

Dieta po zabiegu bariatrycznym - Apteczka Mądrali

Operacyjne leczenie otyłości — kiedy warto się na nie zdecydować?

Leczenie bariatryczne to jedna z metod walki z otyłością. Aby móc skorzystać z zabiegu konieczne jest uzyskanie skierowania od lekarza internisty. Należy pamiętać, że decyzja o wykonaniu operacji powinna być bardzo dobrze przemyślana, ponieważ jej konsekwencją nie jest wyłącznie utrata masy ciała, ale także całkowita zmiana stylu życia i konieczność redukcji ilości przyjmowanego pokarmu. Żeby móc poddać się zabiegowi, muszą istnieć ku temu specjalne wskazania.

Otyły pacjent powinien mieć wskaźnik BMI przekraczający 40, a w przypadku BMI pomiędzy 35 a 40 powodem operacji są problemy zdrowotne towarzyszące dużej nadwadze, takie jak na przykład schorzenia związane układem sercowo-oddechowym czy silne zaburzenia psychiczne. Wszystkie wskazania do przeprowadzenia operacji muszą zostać przeanalizowane przez lekarza.

Zmniejszenie żołądka poleca się także osobom, które pomimo starań o utratę nadmiernej masy ciała nie radzą sobie z odchudzaniem lub po skończonej diecie odchudzającej z powrotem przybrały na wadze. Oprócz osób dorosłych zabiegowi mogą być poddawane również pacjenci poniżej 18 roku życia, których organizmy wykazują się kostną i rozwojową dojrzałością. Zabieg również może zostać przeprowadzony, u ludzi po 60 roku życia. Każdy przypadek powinien być rozważany indywidualnie przez lekarza prowadzącego. Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do odpowiednio dobranej diety redukcyjnej, dieta po zabiegu bariatrycznym raczej nie wiąże się z przyjemnością czerpaną ze spożywania pokarmu. Jest ona dostosowana do możliwości pooperacyjnych organizmu. Podczas jej trwania ważne jest odżywianie ciała przy pomocy suplementów. Dlatego, zanim zdecydują się Państwo na inwazyjny zabieg, jakim jest operacja zmniejszania żołądka, warto uprzednio spróbować łagodniejszych metod odchudzających, które w wielu przypadkach okazują się bardzo skuteczne.

Przygotowanie do zabiegu i zmniejszenie żołądka

Operacyjne leczenie otyłości to proces długotrwały. Samo przygotowanie pacjenta do zabiegu zazwyczaj nie trwa krócej niż 3 miesiące. W tym czasie chory jest przygotowywany zarówno pod względem medycznym, jak i psychologicznym. Sprawdzany jest także poziom motywacji osoby szykującej się do zabiegu. Pacjent musi zdawać sobie sprawę z tego, że jego decyzja dotycząca zabiegu powinna być bardzo dobrze przemyślana, ponieważ może wiązać się z powikłaniami w późniejszym czasie. Podczas przygotowań wiele osób rezygnuje z możliwości, jakie daje leczenie bariatryczne ze względu na obawę o całkowitą zmianę stylu życia. Przed samą operacją pacjent musi podpisać zgodę na przeprowadzenie zabiegu zmniejszenia żołądka. Musi być on w pełni świadomy konsekwencji, z jakimi wiąże się operacja.

Warto wiedzieć, że istnieją różne rodzaje operacji bariatrycznych. Wśród nich można wyróżnić:

 • założenie bajpasa żołądkowego — polega on na wytworzeniu w górnej części żołądka niewielkiego zbiornika. Dzięki temu zabiegowi pacjent szybciej odczuwa sytość i przyjmuje mniej kalorii z pożywienia.
 • balon żołądkowy — wypełniony solą fizjologiczną balonik wprowadza się do żołądka, a przez to pacjent szybciej czuje się najedzony i nie musi przyjmować więcej pokarmu. Balon z żołądka wyjmuje się po mniej więcej pół roku od zabiegu.
 • opaska żołądkowa — podobnie jak balonik jest to metoda odwracalna. Polega ona na rozdzieleniu silikonową opaską żołądka na dwie części. Spożywany pokarm może dostać się tylko do jednej z nich, dzięki czemu chory mniej je.
 • mankietowa resekcja żołądka — jest to wycięcie fragmentu żołądka aż do 70%. To metoda bardzo inwazyjna, która sprawia, że chory do końca życia będzie musiał przyjmować pokarmy w bardzo małych ilościach. W wyniku operacji pacjent nie odczuwa już łaknienia.
 • wyłączenie żółciowo-trzustkowe — to bardzo rzadko przeprowadzany typ zabiegu. Wiąże się z wycięciem ⅔ żołądka i podzieleniu jelita cienkiego na 3 części, gdzie każda z nich zajmuje się konkretną funkcją, jedna trawi pokarm, druga transportuje soki trawienne, a trzecia służy do przewodzenia strawionego pokarmu. Ponieważ jest to bardzo inwazyjna metoda, lekarze proponują ją wyłącznie wtedy, gdy inne rodzaje operacji zawiodą .

Leczenie bariatryczne — przeciwwskazania do operacji

Oprócz wskazań do zabiegu lekarz rozważa także przeciwwskazania, które mogą negatywnie wpłynąć na jego decyzję o wydaniu odpowiedniego skierowania, osobie chcącej poddać się operacji, jaką jest zmniejszenie żołądka. Wśród czynników, które należą do przeciwwskazań, należy wymienić:

 • brak właściwej opieki lekarskiej,
 • niemożność zapewnienia choremu wieloletniej opieki pooperacyjnej,
 • zaburzenia psychiczne i zaburzenia osobowości, które uniemożliwiają osobie chorej podjęcia świadomej decyzji dotyczącej operacji oraz związanych z nią konsekwencji,
 • uzależnienie od substancji psychoaktywnych lub alkoholu,
 • rak możliwości zapewnienia opieki choremu przez niego samego lub kogoś z rodziny bądź otoczenia,
 • obecność chorób zagrażających życiu pacjenta w krótkim czasie,
 • brak chęci trzymania się restrykcji, z którymi wiąże się dieta po zabiegu bariatrycznym.

Przed zabiegiem, jakim jest operacyjne leczenie otyłości, lekarz powinien zlecić pacjentowi wykonanie badań na schorzenia, które często towarzyszą występowaniu nadmiernej masy ciała. Pośród takich chorób najczęściej występujące to te związane z układem sercowym, mięśniowo-szkieletowym oraz cukrzyca typu II (wynikająca najczęściej z prowadzenia niezdrowego stylu życia). Współistnienie chorób nie zawsze wyklucza pacjenta z zabiegu, czasem są one dodatkowym wskazaniem do tego, aby chirurdzy mogli przeprowadzić operację.

Jak wygląda dieta po zabiegu bariatrycznym?

Większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że leczenie bariatryczne to proces długotrwały, a operacja jest wyłącznie metodą na to, by zacząć skutecznie chudnąć. Po przebytym zabiegu pacjenci powinni być pod stałą opieką lekarza, który powinien udzielić im wskazówek dotyczących ich nowego sposobu odżywiania. Względem tradycyjnej diety (również zdrowej i niskokalorycznej) posiłki przyjmowane po operacji, jaką jest zmniejszanie żołądka, są bardzo niewielkie. Mniejszy żołądek jest w stanie przyjąć bardzo ograniczone ilości pokarmu. Aby móc dostarczyć organizmowi niezbędne składniki odżywcze, osoby po zabiegu powinny rozważnie wybierać produkty, które jedzą. Wymusza to na nich dbanie o to, by ich dieta była możliwie jak najzdrowsza, nie zawierała wysoko przetworzonych produktów, a przy tym była urozmaicona.

W przypadku mniejszego żołądka ważne jest, żeby jeść lekkostrawne pokarmy. Należy bezwzględnie wykluczyć z diety produkty smażone, ponieważ dłużej się trawią. Pooperacyjne zalecenia dietetyczne obejmują również spożywanie posiłków mniej więcej co 2-3 godziny w bardzo małej ilości, ale o wysokich właściwościach odżywczych i energetycznych. Dzięki czemu trawienie będzie przebiegało sprawnie oraz bez zakłóceń. Pacjenci muszą bezwzględnie unikać przejadania się, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia żołądka, a w niektórych przypadkach nawet do śmierci. Dieta po zabiegu bariatrycznym to niezwykle ważny element leczenia, który warto wzbogacić właściwą suplementacją, gdyż dostarczenie wszystkich składników odżywczych za pomocą małej ilości pożywienia może być bardzo trudne.

Leczenie bariatryczne a dieta - Apteczka Mądrali

Operacyjne leczenie otyłości a cukrzyca oraz inne choroby

Na całym świecie jedną z metod walki z cukrzycą typu II jest właśnie operacyjne zmniejszanie żołądka. Ten rodzaj cukrzycy wynika przede wszystkim z nadwagi i niewłaściwego odżywiania. Dzięki leczeniu bariatrycznemu można uniknąć groźnych powikłań wynikających z podwyższonego poziomu insuliny, w tym również śmierci. Według badań już kilka dni po operacji redukcji żołądka zmniejsza się poziom cukru we krwi na czczo. Utrata wagi po zabiegu również wpływa na zwiększenie insulinowrażliwości. Wiele pacjentów leczonych bariatrycznie nie musi dłużej przyjmować leków na cukrzycę, ponieważ jej główna przyczyna zostaje zniwelowana. Inne schorzenia wynikające z otyłości, takie jak problemy ze stawami czy układem sercowo-oddechowym także zmniejszają swoją dokuczliwość po operacji. W przypadku dużej nadwagi i niemożności poradzenia sobie z nią, w mniej inwazyjny sposób, warto rozważyć operacyjne zmniejszenie żołądka, aby poprawić jakość swojego życia, a nawet uniknąć przedwczesnej śmierci.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z suplementami stosowanymi przez pacjentów po zmniejszeniu żołądka dostępnymi w naszym sklepie internetowym. W razie, gdyby mieli Państwo jakieś pytania, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.

Bibliografia:

https://journals.viamedica.pl/eoizpm/article/download/26010/20820
http://www.czytelniamedyczna.pl/3150,standard-przygotowania-do-leczenia-operacyjnego-chorego-z-otyoci-olbrzymi.html
http://diabetologiaonline.pl/lekarz_diabeto_adoz,info,297,0.html
http://gerontologia.org.pl/wp-content/uploads/2016/07/2015-3_Gerontologia_11.pdf
https://www.mp.pl/pacjent/dieta/odchudzanie/leczeniechirurgiczne/71859,zywienie-po-operacyjnym-leczeniu-otylosci