Rękawiczki jednorazowe

Każdy pracownik personelu medycznego zobowiązany jest do używania odpowiednio dobranych rękawic ochronnych, by nie doprowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia zakażeń. W pracy w szpitalu czy ośrodku zdrowia trzeba pamiętać, że narażamy nie tylko pacjenta, ale przede wszystkim siebie. Dlatego tak ważne jest, aby przy każdym zabiegu mieć na dłoniach wytrzymałe rękawiczki jednorazowe. 

Jednorazowe rękawiczki ochronne są niezbędne również w przypadku osób pracujących w laboratoriach, które mają kontakt z materiałem biologicznym. Na co dzień w swojej pracy korzystają z nich również przedstawiciele innych zawodów, w tym m.in. fryzjerzy i kosmetyczki. W ofercie naszej apteki internetowej Apteczka Mądrali znajdziesz szeroki wybór doskonałej jakości rękawiczek w różnych rozmiarach. Dostępne są rękawiczki jednorazowe nitrylowe, rękawiczki lateksowe i rękawiczki winylowe, po które sięgać można przy diagnostyce, zabiegach i w chirurgii.

Rodzaje rękawiczek – jakie są?

W asortymencie naszej apteki internetowej Apteczka Mądrali widnieje bogaty wybór rękawiczek wykonanych z różnych tworzyw. Wybierając odpowiednie jednorazowe rękawiczki ochronne, należy wziąć pod uwagę, w jakich sytuacjach będą one używane i do czego mają służyć. Dobrze jest także zapoznać się z wykazem norm, które spełniają rękawiczki. Dobrej jakości rękawiczki jednorazowe powinny być opatrzone symbolem CE, co oznacza, że są zgodne z dyrektywami Unii Europejskiej oraz normą EN 455, poświadczającą spełnienie przez rękawice akceptowalnego poziomu jakości.

Rękawiczki lateksowe

To jeden z najpopularniejszych rodzajów rękawiczek, najczęściej wybierany przez przedstawicieli środowiska medycznego, a także innych zawodów. Rękawiczki lateksowe produkowane są z naturalnego kauczuku, dzięki czemu cechują się wysoką elastycznością. Gwarantują wysoki poziom ochrony przez groźnymi dla zdrowia drobnoustrojami takimi jak wirusy, bakterie i grzyby. Zdarza się, że rękawiczki lateksowe podrażniają skórę, dlatego przy pierwszym zetknięciu się z lateksem należy obserwować swoją skórę i zaprzestać dalszego używania rękawic, gdy pojawi się na niej uczulenie. 

Rękawice z lateksu dopasowują się do kształtu dłoni, idealnie do niej przylegając, przez co są praktycznie niewyczuwalne podczas użytkowania. Są elastyczne oraz rozciągliwe. Cechują się wysoką odpornością na szkodliwe działanie czynników chemicznych i mechanicznych.

Jednorazowe rękawiczki lateksowe dostępne są w dwóch wersjach: pudrowej (do ich produkcji zwykle wykorzystywana jest skrobia kukurydziana) oraz niepudrowej (chlorowane). Niektórzy producenci oferują rękawiczki wyłożone od wewnątrz syntetycznym elastomerem (polimerem), co usprawnia ich zakładanie, nawet na wilgotne ręce.

Rękawiczki winylowe

Najczęściej wykorzystywane przez fryzjerów i kosmetyczki. Dobrze sprawdzają się w codziennych pracach wykonywanych w gospodarstwie domowym. Rękawiczki winylowe wykonane są z PCV, dlatego są mniej elastyczne niż rękawiczki lateksowe i nie chronią tak dobrze przed szkodliwymi mikroorganizmami. Mimo to doskonale zabezpieczają dłonie przed substancjami chemicznymi i tłustymi, jak również kurzem i pyłem. Dodatkowo rękawiczki winylowe nie uczulają, dlatego mogą być noszone przez osoby uczulone na lateks.

Jednorazowe rękawiczki winylowe to dobry wybór dla osób, które nie lubią rękawiczek ciasno przylegających do dłoni. Są mało elastyczne, więc podczas ich noszenia nie występuje uczucie „oblepienia”. Dzięki temu komfort użytkowania jest większy, a ryzyko odparzenia skóry niewielkie. Należy tylko pamiętać o dobraniu odpowiedniego rozmiaru, gdyż zbyt małe rękawiczki się nie rozciągną, a zbyt duże będą zsuwać.

Rękawiczki nitrylowe

Rękawiczki jednorazowe nitrylowe są alternatywą dla rękawiczek lateksowych i winylowych, która sprawdza się zarówno w służbie zdrowia, jak i w branży przemysłowej. Stosuje się je podczas zabiegów chirurgicznych i diagnostycznych oraz różnego typu badań przeprowadzanych w szpitalu czy przychodniach. Sprawdzają się również wszędzie tam, gdzie każdy zabieg musi być wykonany w sterylnych warunkach: w gabinetach dentystycznych, medycyny estetycznej, kosmetycznych i podologicznych. 

Rękawiczki nitrylowe wykonane są z syntetycznego kauczuku, a nie tak jak rękawiczki lateksowe z kauczuku naturalnego. W praktyce rękawiczki jednorazowe nitrylowe dużo lepiej zabezpieczają skórę przed niebezpiecznymi substancjami chemicznymi niż rękawice z lateksu. Warto też wspomnieć, że materiał jest stosunkowo cienki, dlatego zapewnia niebywały komfort pracy, a jednocześnie jest wytrzymały i wysoce odporny na uszkodzenia.

Rękawiczki jednorazowe – kiedy się sprawdzają?

Starannie dopasowane wytrzymałe rękawiczki jednorazowe stanowią metodę zabezpieczenia przed czynnikami chorobotwórczymi o różnorakim podłożu. Stanowią barierę ochronną w trakcie kontaktu z materiałem biologicznym takim jak krew czy płyny ustrojowe. Dodatkowo rękawiczki jednorazowe zabezpieczają skórę przed szkodliwym działaniem preparatów chemicznym i zapobiegają mechanicznym uszkodzeniom dłoni.

Wybieramy jednorazowe rękawiczki ochronne – jak dobrać rozmiar?

Aby rękawiczki jednorazowe dobrze się sprawdzały podczas prac o różnym charakterze i nie uległy uszkodzeniu już podczas zakładania, należy prawidłowo dobrać ich rozmiar do swoich potrzeb. W tym celu należy zmierzyć obwód dłoni. Jak to zrobić? Trzeba rozłożyć dłoń płasko i zmierzyć obwód dłoni w najszerszym miejscu, nie uwzględniając kciuka. Następnie powinno się zweryfikować informacje podane przez producenta. Na opakowaniu widnieją określone wartości, z którymi trzeba porównać zmierzony obwód.

Właściwie dobrane wytrzymałe rękawiczki jednorazowe bezpośrednio przekładają się na komfort pracy, jednocześnie pozwalają uniknąć problemów z ich zakładaniem. Nie sposób wszak wyobrazić sobie żadnego precyzyjnego zabiegu, podczas którego musielibyśmy przejmować się czymś tak prozaicznym, jak zsuwająca się rękawiczka. Dostępna w naszej aptece internetowej Apteczka Mądralinumeracja rękawiczek jednorazowych to:

  •             6 (XS),
  •             7 (S),
  •             8 (M),
  •             9 (L),
  •             10 (XL).

Większość producentów posiada zbliżoną numerację, więc po jednym zmierzeniu odbodu i rozeznaniu się w odpowiadającym im rozmiarze możemy kupować kolejne opakowania z pewnością, że rękawiczki będą pasować.

Jednorazowe rękawiczki ochronne – nasza oferta

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą rękawiczek jednorazowych, które są dostępne w naszej aptece internetowej Apteczka Mądrali. Znajdziesz tutaj wytrzymałe rękawiczki jednorazowe niejałowe, jak i jałowe, bezpudrowe oraz pudrowe, chirurgiczne i diagnostyczne. Mamy do zaoferowania rękawiczki winylowe, lateksowe i rękawiczki jednorazowe nitrylowe. Wszystkie jednorazowe rękawiczki ochronne występują w różnych rozmiarach, dlatego bez problemu dopasujesz ich wielkość do indywidualnych potrzeb. Zaopatrz się w wytrzymałe rękawiczki jednorazowe, które zabezpieczą Twoje dłonie przed mikroorganizmami i substancjami o szkodliwym działaniu.

 

Bibliografia:

  1.      Wytyczne WHO dotyczące higieny rąk w opiece zdrowotnej – podsumowanie, Pierwsza Światowa Inicjatywa na rzecz Bezpieczeństwa Pacjenta „Higiena rąk to bezpieczna opieka”, World Health Organization, 2009

Przepraszamy, ale tym razem nie udało się nam odnaleźć wyszukiwanego produktu.

Jesteś na dobrej drodze, kliknij: www.apteczka-madrali.pl – tu jest większy wybór!

Mamy nadzieję, że znajdziesz coś ciekawego.

Jeśli nadal Twoje poszukiwania były nieskuteczne napisz do nas: kontakt@apteczka-madrali.pl - zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby Ci pomóc.