Preparaty do dezynfekcji rąk

Lekarze i epidemiolodzy przekonują, że aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na większość chorób, niezbędna jest odpowiednia higiena dłoni. Okazuje się bowiem, że groźne chorobotwórcze drobnoustroje najszybciej i najłatwiej rozpowszechniają się przez dłonie. Dlatego w profilaktyce zakażeń o podłożu bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym kluczowe jest częste mycie dłoni wodą z mydłem, a w przypadku, gdy umycie rąk nie jest możliwe, ich dezynfekcja.

Na rynku dostępne są bezalkoholowe preparaty do dezynfekcji rąk, które można nosić zawsze przy sobie, by stale dbać o higienę. W ofercie naszej apteki internetowej Apteczka Mądrali widnieją produkty przeznaczone do dezynfekcji skóry, ran i powierzchni. Wybrany środek do dezynfekcji rąk (wyrób medyczny klasy 2a) ma za zadanie skutecznie usuwać mikroorganizmy różnego pochodzenia. Proponujemy preparaty biobójcze od różnych producentów w postaci płynów i żeli, w opakowaniach o mniejszej i większej pojemności. Już dziś zamów bezalkoholowy płyn do dezynfekcji rąk (wyrób medyczny klasy 2a), który pozwoli Ci zadbać o higienę dłoni zawsze wtedy, gdy nie będziesz mieć możliwości ich umycia.

Na czym polega bezpieczna dezynfekcja dłoni?

Mówiąc w skrócie, płyny do odkażania rąk umożliwiają zredukowanie liczby drobnoustrojów na dłoniach do bezpiecznego poziomu. Nie oznacza to jednak, że bezalkoholowe preparaty do dezynfekcji rąk niwelują wszystkie mikroorganizmy oraz ich formy przetrwalnikowe, prowadząc do całkowitego wyjałowienia. Taki efekt daje tylko i wyłącznie sterylizacja. Bezpieczna dezynfekcja dłoni ma na celu zahamowanie lub ograniczenie wzrostu drobnoustrojów bez konieczności zastosowania mydła i wody – wystarcza do tego jedynie produkt biobójczy do rąk (wyrób medyczny klasy 2a). Specjalne płyny do dezynfekcji rąk oprócz substancji czynnych zawierają także substancje takie jak parafina czy aloes, dzięki czemu nie tylko odkażają, ale także pielęgnują skórę, zabezpieczając ją przed nadmiernym przesuszeniem.

Bezpieczna dezynfekcja dłoni – jak powinna wyglądać?

Dezynfekcja rąk będzie skuteczna wyłącznie wtedy, gdy zostanie przeprowadzona w prawidłowy sposób. Dlatego dobrze jest zapoznać się z instrukcją, jak prawidłowo używać płyny do odkażania rąk. Poniżej znajdziesz krótką instrukcję skutecznej dezynfekcji dłoni przygotowaną przez Główny Inspektorat Sanitarny: 

 1. Nanieś na dłonie środek do dezynfekcji rąk w takiej ilości, aby dłonie były całkowicie zwilżone.
 2. Pocieraj dłoń o dłoń, dokładnie rozprowadzając produkt biobójczy do rąk na całej powierzchni.
 3. Pocieraj wewnętrzną częścią prawej dłoni o grzbietową część lewej dłoni i odwrotnie.
 4. Spleć palce i pocieraj wewnętrznymi częściami dłoni.
 5. Pocieraj górną część palców prawej dłoni o wewnętrzną część palców lewej dłoni i odwrotnie.
 6. Ruchem obrotowym pocieraj kciuk lewej dłoni wewnętrzną częścią prawej dłoni i odwrotnie.
 7. Ruchem okrężnym opuszkami palców prawej dłoni pocieraj wewnętrzne zagłębienie lewej dłoni i odwrotnie.
 8. Po wyschnięciu ręce są zdezynfekowane.

Jak rekomenduje GIS, w profilaktyce zakażeń bakteryjnych i wirusowych niezbędne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny, w tym częste mycie rąk wodą z mydłem. Nie zawsze jednak jest taka możliwość, wtedy alternatywnie można wykorzystać płyny do dezynfekcji rąk.

Preparat antybakteryjny czy środek do dezynfekcji rąk? Poznaj różnice

Wiele osób zastanawia się, czy środek antybakteryjny i środek do dezynfekcji rąk to to samo. Okazuje się jednak, że preparaty te różnią się od siebie.

Środek antybakteryjny

To produkt kosmetyczny, który tak jak każdy kosmetyk służy do pielęgnacji, ochrony, oczyszczania i upiększania ciała. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest on przede wszystkim do usuwania bakterii. Choć redukuje i hamuje wzrost drobnoustrojów, to nie zwalcza wirusów tak dobrze, jak środek do dezynfekcji rąk (wyrób medyczny klasy 2a).

Preparat antybakteryjny nie musi posiadać certyfikatów potwierdzających, że jest to produkt biobójczy do rąk. Nie musi także przechodzić testów mikrobiologicznych. Dezynfekcja rąk z udziałem płynu antybakteryjnego nie może zostać uznana za skuteczną w miejscach, gdzie kluczowy jest najwyższy standard higieny. Zamiast niego wykorzystuje się specjalistyczne płyny do dezynfekcji rąk.

Płyny do dezynfekcji rąk

Środki dezynfekcyjne nie są produktami kosmetycznymi. To preparaty biobójcze, które muszą być zarejestrowane w Urzędzie Rejestracji Wyrobów Medycznych, Produktów Biobójczych i Produktów Leczniczych. Wszystkie płyny do odkażania rąk poddawane są licznym badaniom laboratoryjnym i dopiero, jak uzyskają pozytywny wynik, otrzymują specjalne pozwolenie, którego numer znaleźć można na opakowaniu.

Szczegółowe badania i pozwolenie na obrót to gwarancja, że wybrane preparaty biobójcze są skuteczne i możliwa jest z nimi bezpieczna dezynfekcja dłoni. Płyny do odkażania rąk zwalczają bakterie, wirusy i grzyby. W opisie produktu można przeczytać, jaką substancję czynną zawiera. Podstawowym składnikiem jest alkohol. By płyny do odkażania rąk były skuteczne, ich stężenie powinno wynosić od 60 do 80 procent. 

Bezalkoholowe preparaty biobójcze – co warto o nich wiedzieć?

Bezalkoholowy płyn do dezynfekcji rąk zazwyczaj składa się z jednej lub kilku substancji czynnych, które przeznaczone są do niszczenia, odstraszania i unieszkodliwiania organizmów, a także zapobiegania ich działaniu czy zwalczania w inny sposób niż działanie czysto fizyczne lub mechaniczne. Produkt biobójczy do rąk to nie tylko bezalkoholowy płyn do dezynfekcji rąk. To mogą być również preparaty pod postacią pianki lub żelu, którym przypisuje się identyczne działanie.

Bezalkoholowe preparaty biobójcze są powszechnie stosowane w przemyśle, gospodarstwach domowych celem zwalczania organizmów szkodliwych dla zdrowia ludzi lub zwierząt, jak również organizmów, które niszczą materiały naturalne lub wytworzone.

Niebrudzący preparat dezynfekujący – dlaczego warto mieć go zawsze pod ręką?

Najlepszym sposobem na walkę z chorobotwórczymi drobnoustrojami takimi jak bakterie, wirusy i grzyby jest dezynfekcja rąk. Regularnie stosując niebrudzący preparat dezynfekujący, można zadbać o higienę dłoni, które są największym siedliskiem zarazków. Szacuje się, że ok. 80% wszystkich infekcji wywołuje niedostateczna higiena rąk. Dlatego tak ważne jest, aby systematycznie je myć lub sięgać po bezalkoholowe preparaty do dezynfekcji rąk.

Stosując bezalkoholowy płyn do dezynfekcji rąk, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta. Aby był skuteczny, trzeba używać rekomendowanych dawek i trzymać go określony czas na skórze. Niebrudzący preparat dezynfekujący powinno się nakładać na suchą skórę – tylko wtedy dezynfekcja rąk będzie skuteczna. Zaopatrz się w bezalkoholowe preparaty biobójcze i zadbaj o zdrowie swoje i bliskich.

Bezalkoholowe preparaty do dezynfekcji rąk – oferta

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą produktów do dezynfekcji, które są dostępne w naszej aptece internetowej Apteczka Mądrali. Proponujemy preparaty biobójcze zawierające w swoim składzie substancje czynne o potwierdzonej badaniami skuteczności. Dzięki ich obecności zapewniają szeroki zakres działania wobec drobnoustrojów różnego typu. Mamy do zaoferowania bezalkoholowe preparaty biobójcze do dezynfekcji rąk, jak również do szybkiej dezynfekcji sprzętów oraz wyposażenia medycznego. Postaw na niebrudzący preparat dezynfekujący (wyrób medyczny klasy 2a), który szybko wysycha, nie pozostawiając plam ani zacieków i skutecznie ustrzeż się przed zakażeniem.

Bibliografia:

 1. S. Miętkiewicz, B. Siczyńska, D. Dyk, Higiena rąk a redukcja zakażeń. Czy warto podejmować działania na rzecz poprawy higieny rąk?,Probl Hig Epidemiol, s. 580-585 2014.
 2. M. Cichońska, Walka z zakażeniami : potrzebna higiena rąk, a nie cud, Acta Scientifica Academiae Ostroviensis nr 28, 2007, s. 129-144.
 3. Wytyczne GIS, jak dezynfekować ręce: https://www.gov.pl/web/gis/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece.

Przepraszamy, ale tym razem nie udało się nam odnaleźć wyszukiwanego produktu.

Jesteś na dobrej drodze, kliknij: www.apteczka-madrali.pl – tu jest większy wybór!

Mamy nadzieję, że znajdziesz coś ciekawego.

Jeśli nadal Twoje poszukiwania były nieskuteczne napisz do nas: kontakt@apteczka-madrali.pl - zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby Ci pomóc.