Kwas foliowy - suplementy (witamina B9)

W ciąży wzrasta zapotrzebowanie na składniki odżywcze, w tym na witaminy i pierwiastki śladowe. Suplementacja syntetycznymi substancjami może być bardzo ważnym czynnikiem pozwalającym na utrzymanie dobrej kondycji i zdrowia. Zawierające kwas foliowy preparaty to suplementy, które zostały opracowane w taki sposób, aby dzięki niewielkiej tabletce z witaminą B9 można było dostarczyć organizmowi ten składnik w odpowiedniej dawce.

Czytaj więcej

Ile mikrogramów kwasu foliowego zawierają nasze produkty?

W zależności od indywidualnego zapotrzebowania człowiek powinien przyjmować witaminy w różnych dawkach, starannie określonych przez specjalistów. Zawierające kwas foliowy suplementy dostępne są bez recepty m.in. w tabletkach 400 µg oraz 800 µg i mogą pomóc kobietom w stanie błogosławionym w uzupełnieniu diety niedoborowej w witaminy i minerały. 800 µg w jednej dawce suplementu, przyjmowane raz na dobę, to ilość witaminy B9 zwykle zalecana kobietom w ciąży lub planującym potomstwo, a także osobom zagrożonym niedoborami, na przykład na skutek upośledzenia wchłaniania niektórych składników w przewodzie pokarmowym.

Jaki skład mają multiwitaminowe preparaty z kwasem foliowym?

Kobiety w ciąży i planujące zostać mamami, które decydują się na suplementację, mają do wyboru produkty jednoskładnikowe, ale również multiwitaminy. Te drugie zawierają kwas foliowy bez recepty. Skład specyfiku może wspomagać przyswajanie głównej witaminy. Preparaty z witaminą B9 zawierają także pozostałe składniki bioaktywne, takie jak witaminę D3, B12 czy też jod. Dostępne są w suplemencie w określonych ilościach, pomagających przyswoić przez organizm jak najwięcej kwasu foliowego i zmetabolizować go tak, aby jedna tabletka mogła dostarczyć organizmowi rekomendowaną przez specjalistów zawartość.

Wygodne do aplikacji opakowanie

Produkty wielowitaminowe mogą być konfekcjonowane w postaci mikrotabletek w małych, mieszczących się w dłoni opakowaniach. Dzięki temu suplement z witaminą B9 dostępny bez recepty można mieć zawsze przy sobie, aby łatwiej było pamiętać o codziennej suplementacji w pierwszym trymestrze ciąży lub w stanach niedoborów. Pojemnik ma prosty aplikator, który po naciśnięciu dozuje jedną tabletkę preparatu. Może to zapobiec omyłkowemu wysypaniu zawartości opakowania.

Mikrotabletki mogą zwiększyć komfort połykania

Producent substancji uzupełniających niedobory w czasie ciąży czy w stanach upośledzonego wchłaniania zadbał, aby miały one jak najmniejszy rozmiar, co może ułatwiać połykanie tabletki. Te, zawierające kwas foliowy i inne składniki, są mniejsze niż ziarnko grochu. Ten wieloskładnikowy suplement diety bez recepty może być optymalnym wyborem dla osób, które obawiają się dużych kapsułek, gdyż mają problem z ich połknięciem. Mikrotabletki nie wymagają popijania, gdyż z łatwością przechodzą przez przewód pokarmowy. To sprawia, że łatwiej się je dawkuje w sytuacjach, kiedy nie ma się przy sobie szklanki z wodą.

Kwas foliowy – suplementacja

Suplementacja witaminą B9 jest rekomendowana przez Towarzystwo Ginekologów i Położników zarówno przed zajściem w ciążę, jak i w pierwszym trymestrze. Wieloskładnikowy preparat, który między innymi zawiera kwas foliowy bez recepty i jest dostępny w formie małych tabletek, można znaleźć na przykład w opakowaniu z wygodnym dozownikiem. Można go spotkać w dwóch wersjach – w większej i mniejszej dawce jednorazowej suplementu. Ważne, by pamiętać, że co prawda można suplementować witaminę B9 również z innymi preparatami witaminowymi, ale warto to najpierw skonsultować ze swoim lekarzem i stosować tylko rekomendowane przez specjalistów medycyny suplementy.

Kratka
Lista

Kwas Foliowy