Brak produktów
Ceny zawierają podatek
Kwas foliowy to niezwykle ważny związek biorący udział w wielu reakcjach biochemicznych, a także warunkujący prawidłowy rozwój płodu. Niedobór kwasu foliowego może wiązać się z pojawieniem się poważnych schorzeń, a także wad u płodu. Czy warto stosować preparaty z kwasem foliowym? Dlaczego są one tak ważne dla kobiet ciężarnych?
Kwas foliowy to niezwykle ważny związek biorący udział w wielu reakcjach biochemicznych, a także warunkujący prawidłowy rozwój płodu. Niedobór kwasu foliowego może wiązać się z pojawieniem się poważnych schorzeń, a także wad u płodu. Czy warto stosować preparaty z kwasem foliowym? Dlaczego są one tak ważne dla kobiet ciężarnych?
Kwas foliowy to związek chemiczny należący do witamin z grupy B. Wielu z nas nie wie, że witamina B9 to inna, mniej popularna nazwa tej substancji. W organizmie człowieka ulega przekształceniu do swojej aktywnej formy, czyli kwasu tetrahydrofoliowego, który to bierze udział w wielu reakcjach biochemicznych.
Dorosły człowiek potrzebuje około 400 μg kwasu foliowego dziennie. Zapotrzebowanie na witaminę B9 rośnie w niektórych sytuacjach. Należy do nich przede wszystkim ciąża, okres laktacji, zaburzenia wchłaniania jelitowego czy sytuacje związane z nadużywaniem alkoholu.
Zobacz też: Gdzie znajduje się kwas foliowy
Warto mieć świadomość, które pokarmy są szczególnie bogate w kwas foliowy. Do produktów tych należą przede wszystkim:
Należy pamiętać o wprowadzaniu tych produktów do swojej diety, by uniknąć niedoboru kwasu foliowego i związanych z nim konsekwencji zdrowotnych, co, jak podkreślają ginekolodzy, jest szczególnie ważne dla kobiet w wieku rozrodczym. Warto wiedzieć, że kwas foliowy ulega rozkładowi w wysokiej temperaturze, dlatego lekarze zalecają spożywanie zielonych warzyw w świeżej, niezmienionej postaci.
To niezbędny element wielu reakcji chemicznych składających się na metabolizm naszego organizmu. Najważniejsze funkcje kwasu foliowego to:
Niedobór kwasu foliowego prowadzi do rozwoju niedokrwistości megaloblastycznej, której symptomy to przede wszystkim:
Warto mieć świadomość, że niedobór kwasu foliowego sprzyja rozwojowi miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego takich jak choroba wieńcowa, udar mózgu czy zawał serca.
Warto przyjrzeć się rekomendacjom Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, które zalecają suplementację kwasu foliowego nie tylko w czasie ciąży, ale także podczas okresu prekoncepcyjnego, połogu i karmienia piersią. Okresem prekoncepcyjnym nazywamy czas 12 tygodni przed zapłodnieniem. Suplementacja witaminy B9 przed zapłodnieniem pozwala na uzupełnienie poziomu kwasu foliowego w organizmie kobiety i zapewnienie płodowi odpowiedniej ilości tej witaminy, która jest niezbędna do jego prawidłowego rozwoju.
Zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w wielu miejscach podkreślają, jak ważne jest suplementowanie kwasu foliowego w ciąży, jak również w okresie prekoncepcyjnym. Wynika to z badań naukowych, które podają, że podawanie kwasu foliowego wiąże się z:
Zgodnie z zaleceniami ekspertów z Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników zdrowe kobiety (bez chorób przewlekłych) powinny suplementować kwas foliowy w dawce 0,4 mg na dobę we wszystkich wymienionych w poprzednim akapicie okresach.
Inne zalecenia dotyczą natomiast osób z obciążeniami, które podwyższają ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u płodu. U kobiet, u których mamy do czynienia z:
…konieczne jest zmodyfikowanie dawki kwasu foliowego. Powinny przyjmować 0,8 mg witaminy B9 na dobę przez wszystkie zalecane okresy, czyli w czasie ciąży, połogu laktacji i w okresie prekoncepcyjnym.
Wymienione powyżej sytuacje sprawiają, że ryzyko wystąpienia wady cewy nerwowej jest określane jako pośrednie. U dziecka może być jednak jeszcze wyższe. Wiąże się to z sytuacją, gdy wada cewy nerwowej wystąpiła u dziecka w poprzedniej ciąży. W tym konkretnym przypadku kobieta powinna przyjmować kwas foliowy w dawce 5 mg na dobę w okresie 12 tygodni przed zapłodnieniem i w I trymestrze ciąży, natomiast w dawce 0,8 mg na dobę w czasie trwania II i III trymestru. Pośrednie i wysokie ryzyko pojawienia się wad cewy nerwowej u dziecka wymaga zwiększenia dawki kwasu foliowego, co zmniejsza ryzyko nieprawidłowego rozwoju płodu.
Poza ciążą i laktacją istnieją również inne sytuacje, które stanowią wskazanie do stosowania kwasu foliowego. Należą do nich między innymi:
Nie wszyscy mają świadomość, że kwas foliowy pełni również ważną rolę w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego. Z czego to wynika? Witamina B9 bierze udział w reakcji przekształcenia homocysteiny do cysteiny. Niedobór kwasu foliowego pociąga za sobą kumulowanie się w organizmie homocysteiny. Nadmiar homocysteiny (nazywany medycznie hiperhomocysteinemią) zwiększa istotnie ryzyko rozwoju miażdżycy, która to przyczynia się do pojawienia się choroby wiecowej, a w konsekwencji nawet udaru mózgu i zawału serca. Należy wspomnieć, że miażdżyca naczyń mózgowych zwiększa również ryzyko wystąpienia otępień, charakteryzujących się pogorszeniem funkcji poznawczych (na przykład upośledzeniem pamięci, czy koncentracji).
Nadmiar homocysteiny może mieć również niekorzystny wpływ na przebieg ciąży i stan płodu, może bowiem upośledzać przepływ krwi w łożysku, czego konsekwencją jest nieprawidłowe wzrastanie płodu, a nawet obumarcie wewnątrzmaciczne. Co więcej, wysoki poziom homocysteiny wpływa niekorzystnie na rozwój układu nerwowego płodu. Jest to kolejny argument, który udowadnia, jak ważna jest suplementacja kwasu foliowego w czasie ciąży.
Podsumowując, preparaty z kwasem foliowym są ważne nie tylko dla kobiet w ciąży, choć to właśnie na nich skupiają się zalecenia związane z suplementacją tej witaminy. Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, dlatego warto pamiętać o zróżnicowanej diecie, bogatej w produkty zawierające duże ilości tego związku. Objawy sugerujące niedobór powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem. Niedostateczna ilość witaminy B9 zwiększa istotnie ryzyko poważnych schorzeń, dlatego warto pamiętać o tej substancji i, w przypadku niedoboru, niezwłocznie uzupełniać jej poziom.
Folio® jest suplementem diety zawierającym kwas foliowy, jod, witaminę D3 oraz witaminę B12 i jest przeznaczony dla dla kobiet planujących ciążę, matek w ciąży i karmiących piersią. Jedna tabletka dziennie Folio® pomaga zarówno przyszłym mamom, jaki i na etapie ciąży oraz w okresie laktacji na zaspokojenie zwiększonego zapotrzebowania organizmu na kwas...